Lazer Markalama Nedir ? Hangi Yüzeyler İçin Uygundur?

Lazer Markalama Nedir ? Hangi Yüzeyler İçin Uygundur?

Lazer Markalama Nedir ? Hangi Yüzeyler İçin Uygundur?

Lazer markalama imalat işlemleri giriş konularındandır. Yapım resminin ilgili iş parçası üzerine uygun niteliklerde çizilmesi için yapılan işlemlere markalama denir. Markalamanın amacı, makine parçalarının yapım resmine uygun olarak işlenebilmelerini sağlayıcı işaret ve çizgileri oluşturmaktır. iş parçalarının doğru ve kolay işlenmesini sağlar.

Lazer Markalama Hangi Yüzeyler İçin Uygundur?

Lazer markalama işleminde öncelikli olarak karar vermeniz nokta hangi materyal üzerine markalama yapacağınızdır. Markalama işlemi, lazer ile yüzde yüz doğru orantılıdır. Lazer bir ışın dalgasına sahip olduğu için, değişik yapıdaki malzemeler ile üretilmiş materyallerin narkalanabilmesi için, değişik ışınlara sahip lazerlere ihtiyaç vardır. Buradan şu sonuç çıkarılabilmektedir; farklı yapılardaki ürünler bir Lazer markalama makinesi ile markalanabilir, ancak bu farklı lazer ışınları ile mümkündür ve genele bakıldığı zaman, plastik yapılı ürünler, cam, tahta ve deri ile oluşan ürünler markalanabilmektedir.  Örnek vermek gerekir ise; logo, amblem ve slogan tarzı baskılar yapmak mümkündür. Lazer markalama makinesi plastik, ahşap, kauçuk, deri, metal, tekstil,altın,gümüş ve diğer malzemeler ile oluşmuş tüm ürünleri markalayabilir. Buradan da anlaşılabileceği gibi, tek bir lazer ışını ile ürünleri markalamak mümkün değildir. Her ürünün markalaşabilmesi için, farklı parametrelerde lazer ışınlarına gerek duyulmaktadır.

Lazer Markalama Ülkemizde Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Lazer markalama ülkemizde daha çok promosyon malzeme sektörü, hediyelik eşya sektörü, kişiye özel ürün sektörü vb. alanlarda oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Örneğin promosyon olarak dağıtacağınız kalem üzerine amacına uygun olması ve firma tanıtımınızı yapmanız açısından logo ve firma adınızı kazımanız tanıtım açısından oldukça önem taşımaktadır. İşte burada ki tekniklerden en önemlilerinden biri de lazer markalama işlemidir. Hediyelik eşya sektörüne örnek verecek olursak basit bir ahşap üzerine fotoğrafınızı markalama yaparak o metaryeli değerli bir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir